Strona główna » Montaż » Gruntowanie i malowanie

Przygotowanie podłoża, gruntowanie i malowanie

• Aby przygotować prawidłowo podłoże pod malowanie listew i gzymsów farbą fasadową należy odczekać przewidziany reżimem technologicznym okres ok. 1,5 tygodnia sezonowania nałożonej na listwę Styroliny (od 5 dni przy korzystnych warunkach atmosferycznych, temp. 18-20˚C, wilg. wzgl. ok. 50%, brak opadów do 10 dni przy mniej korzystnych parametrach). Taki okres sezonowania wiąże się ze zmianami chemicznymi, jakie zachodzą w Styrolinie w czasie jej utwardzania. Jest on konieczny dla zagwarantowania produktowi możliwości utworzenia odpornego mechanicznie filmu polimerowego.

• Niewysezonowanej masy nie powinno się gruntować, ani malować. Może ona być jeszcze na tyle nieodporna mechanicznie, że różnice w charakterystyce skurczowej Styroliny i farby nawierzchniowej spowodują powstanie spękań.

• Gruntowanie elementów styropianowych utwardzonych Styroliną można wykonywać na dwa sposoby, akrylową emulsją gruntującą (nie koncentratem), np. Styro Grunt lub rozcieńczoną zgodnie z sugestią producenta  farbą docelową fasadową. Niezalecane jest malowanie tychże elementów w dniach mocno wilgotnych i deszczowych, każdy akryl puchnie od nadmiaru wody, a pomalowanie spuchniętej od wilgoci powłoki skutkuje w czasie wysychania pękaniem powierzchni farby.

• Kolejne malowanie powłoki po upływie nie mniej niż 12 godzin, aby zapewnić prawidłowe schnięcie.

• Styrolina jest elastyczną masą akrylową, dlatego nie jest wskazane malowanie jej farbami sztywnymi, np. silikatowymi.

• Zalecane jest malowanie dobrymi farbami elewacyjnymi, wyłącznie elastycznymi, silikonowo-akrylowymi (akryl daje przyczepność, silikon elastyczność), jednakże farbami zawierającymi procentowo więcej silikonu, niż akrylu, farba musi być elastyczna. Pamiętajmy, że o jakości farb mówi nam nie tylko cena, ale również marka sklepu lub sieć sklepów, w których jest dostępna.
Farbą fasadową sprawdzoną wielokrotnie na naszych powłokach przez naszych klientów i nie pękającą jest farba Caparol Muresco Premium, jak również farba silikonowa firmy Kabe i Sto.

• Należy pamiętać, że nie wolno malować ścian nagrzanych słońcem, ponieważ farba zbyt szybko wysychając nie uzyska właściwości zapewnianych przez producenta.

• Farby silikonowe bez domieszki akrylu są trudnym produktem, położone grubą warstwą dostają „pajęczynkę pęknięć”, muszą być nakładane bardzo cienko, a odstęp czasowy każdej z tych cienkich powłok nie krótszy niż co 12 godzin.

• Tanie farby akrylowe kruszeją pod wpływem promieniowania słonecznego, kruszeją również pod wpływem chemii zawartej w powietrzu i spływającej po ścianach wraz z deszczem, dlatego zalecane jest stosowanie odpowiednich farb, aby nie pojawiały się później nieprzewidziane i niechciane problemy.

• Należy pamiętać, że chemiczne wyziewy z zakładów przemysłowych są różne dla danego terytorium, a ich wpływ ma związek z trwałością powłok na ścianie malowanego obiektu.